Japoński lądownik księżycowy powrócił do działania po tygodniowej przerwie spowodowanej problemem zasilania – poinformowała Japońska Agencja Badań Kosmicznych (Jaxa).
Agencja poinformowała, że udało się nawiązać kontakt z lądownikiem w niedzielny wieczór, co wskazuje na to, że usterka została naprawiona.
Panele słoneczne lądownika ponownie generują energię po zmianie warunków oświetlenia, która umożliwiła im złapanie promieni słonecznych – podała agencja.
Podczas lądowania 20 stycznia lądownik nie mógł generować energii, ponieważ panele słoneczne były zwrócone w przeciwną stronę do Słońca.
Dzięki misji Slim (Smart Lander for Investigating Moon) Japonia stała się piątym krajem na świecie, który osiągnął miękkie lądowanie na Księżycu, po USA, dawnej Związku Radzieckim, Chinach i Indiach.
Lądownik działał na baterie przez kilka godzin, zanim władze postanowiły go wyłączyć, aby umożliwić możliwe odzyskanie energii wraz ze zmianą kąta oświetlenia słonecznego.
W poście na X, dawniej na Twitterze, Jaxa podzieliła się zdjęciem pobliskiej skały, którą nazwano „toy poodle” (zabawkowy pudel) – zrobionym przez Slima.
Lądownik będzie analizował skład skał w poszukiwaniu wskazówek dotyczących pochodzenia Księżyca, powiedziała Jaxa.
Slim wylądował na skraju krateru równikowego znaczonego jako Shioli, zaledwie 55 metrów od celu. Jaxa opisała to jako „niezwykłe precyzyjne lądowanie”.
Technologia lądowania mogłaby umożliwić przyszłe eksploracje pagórkowatych biegunów Księżyca, które są potencjalnym źródłem paliwa, wody i tlenu, powiedziała agencja.
Misja Slima nastąpiła po kilku wcześniejszych nieudanych próbach Japonii, w tym przez start-up iSpace, który doznał katastrofy, gdy jego komputer pokładowy pogubił się co do swojej wysokości nad Księżycem.
Jaxa nie mogła od razu powiedzieć, do kiedy Slim będzie działał na Księżycu. Wcześniej agencja powiedziała, że lądownik nie został zaprojektowany, aby przetrwać księżycową noc. Księżycowa noc, czyli czas, gdy powierzchnia Księżyca nie jest naświetlona przez Słońce, trwa około 14 dni.
Statystycznie lądowanie na Księżycu okazało się bardzo trudne. Tylko około połowa wszystkich prób zakończyła się sukcesem.
Przed Japonią, Indie były ostatnim krajem, który dołączył do elitarnej grupy państw, które osiągnęły to osiągnięcie. W sierpniu 2023 r. pojazd kosmiczny Chandrayaan-3 wylądował w pobliżu południowego bieguna Księżyca – obszaru na powierzchni Księżyca, do którego wcześniej nie dotarł żaden człowiek.
W tym miesiącu amerykański statek kosmiczny wystrzelony przez prywatnego operatora zakończył swoją księżycową misję w płomieniach nad Pacyfikiem. W sierpniu ubiegłego roku pierwszy od lat rosyjski statek kosmiczny uderzył w Księżyc po utracie kontroli.